Najväčšia komunita Ford fanúšikov na Slovensku

Najväčšia komunita Ford fanúšikov na Slovensku

80 rokov produkcie v Kolíne: od modelu A po Ford Fiesta

FordClub.sk » Články » 80 rokov produkcie v Kolíne: od modelu A po Ford Fiesta

80 rokov produkcie v Kolíne: od modelu A po Ford Fiesta
Kolín, 2.máj 2011 – okrúhly dátum pre Ford v Kolíne: pred 80 rokmi , presnejšie 4.mája 1931 v oblasti Niehler vo fabrike Ford-Werke bola spustená automobilová produkcia Modelu A so 619 zamestnancami. Šesť rokov predtým začal európsky príbeh Fordu v Nemeckom Berlíne. Tam bol zostrojený legendárny model T.
Henry Ford 2.októbra 1930 spolu s Kolínskym starostom a neskôr spolkovým kancelárom Konradom Adenauerom položil základný kameň pre novú prevádzku na severe Kolína. Ďalší rok 4.mája pokračoval s nákladom 12 miliónov mariek, ktoré boli použité na výstavbu haly pre produkciu modelu A. V prvom roku zmontovali v novej prevádzke o niečo viacej ako 6000 áut.
1. júna 1931 bola Kolínska prevádzka oficiálne otvorená so sprievodnými uvítacími oslavami. Historická „A-budova “ dnes patrí medzi chránene pamiatky.
Ešte pred 2. svetovou vojnou nasledovala produkcia Ford V8, B-modelu, legendárneho Eifel a Ford Taunus, ktorý sa vo viacerých variantoch tiež po vojne postaral o rozruch ako Taunus 12M, 15M, 17M a 26M, kde číslo predstavovalo veľkosť zdvihového objemu motora a „M“ ako „majstrovský“ kúsok. Nasledovali mnohé modely ako Granada, Consul, Puma a Scorpio.
Od júna 2002 začali v Kolíne s montážou najmladšej generácie Ford Fiesta a okrem toho aj Ford Fusion. Spolu 1770 kusov oboch modelov bolo produkovaných denne na troch smenách.
525 miliónov eur investoval Ford do moderného výrobného závodu, ktorý teraz patrí medzi najmodernejšie závody v automobilovom priemysle v Európe. V priamom susedstve továrne vyrástol priemyselný park pre dodávateľov na 50 000 m2.
Dnes má Ford v Kolíne 17 300 zamestnancov a to z viac ako 50 krajín. V predošlom roku vyrobil závod 391 439 kusov modelov Fiesta a Fusion. S vývoznými kvótami 87% pre 71 krajín, medzi ktoré patrí Austrália, Brunei, Hongkong, Kapverdské ostrovy, Nový Zéland, Tahiti, Singapur a južná Afrika. Od roku 1998 je Kolín tiež miestom centrály pre Ford Europe, ktoré odtiaľto spravuje 42 krajín. Celkovo má Ford v Európe okolo 66 000 zamestnancov.
Ford a Kolín boli vždy úzko spojené. Prepojenie regiónu a mesta s ich obyvateľmi a nájomcami majú dlhú tradíciu. Firma je tiež partnerom 1. FC Kolín a partnerom tradičného karnevalu Porýnia.
Ford Werke GmbH je jedna z najväčších automobilových prevádzok so sídlom v Kolíne. Zamestnáva v mestách Kolín, Saarlouis, Genk a Lommel v Belgicku dokopy viac ako 29 000 zamestnancov . Od založenia firmy v roku 1925 v Berlíne vyprodukoval Ford cez 40 miliónov automobilov v Nemecku a Belgicku.

Text a foto: Bernd F. Meier , Ford-Werke GmbH


Preklad: FordClub.sk

Fotogaléria:
STAŇTE SA RIADNYM ČLENOM FORDCLUB.SK

  • Získaš zľavy u partnerov klubu
  • Budeš mať klub bez reklám
  • Môžeš inzerovať v sekcii bazár
  • Získaš mnoho iných výhod ...
Stať sa členom